Byłem w tym tygodniu w kilku knajpach, ale chciałem napisać o dwóch. O kulinarnym zauroczeniu i rozczarowaniu. We Wrocławiu Mama Manousche, w Warszawie Ćma by Mateusz Gessler. Zgadniecie co gdzie? Raczej nie będzie trudno. Koszyki to miejsce, w którym byłem już kilka razy. Nie jestem jakoś bardzo na tak, ale nie jestem też na nie. W sumie ciekawe miejsce, do którego można czasem wpaść. Raczej w ciągu dnia, bo w weekend wieczorem jest tak tłoczno, że znalezienie jakiegokolwiek wolnego miejsca graniczy z niemożliwością.
Jednak się udało i dość późnym sobotnim wieczorem trafiliśmy na miejsce w Ćmie. Lokalu po tej stronie Wisły otwartym przez Mateusza Gesslera. Zawód. Kompletny zawód. Na możliwość zamówienia czekaliśmy około 20 minut. Po zamówieniu tatara porażka numer 1. Tatar jak to u Gesslera jest podany już wymieszany z dodatkami, to akurat lubię, ale ilość tego tatara. No przepraszam bardzo, to nie było zamówienie z karty dla dzieci. Zawód 2 to czas oczekiwania na cepeliny, a zawód 3 to ich smak. Podane na średnio dobrym, bardzo słonym bigosie, z bardzo zbitego, twardego ciasta z bardzo suchym mięsem bez smaku. Jakby niedogotowane i niedoprawione. Nic się nie zgadzało.
Co innego Mama Manousch. Łał. Naprawdę słyszałem coś wcześniej o tej knajpie, ale ni przypuszczałem, że będzie tak dobrze. Tuńczyk idealnie usmażony, może na ciut za suchej kaszy, ale z idealnymi dodatkami. Cudo. Jagnięcina równie wyborna. Ale zachwyciłem się musem jabłkowym. U lala. Czegoś tak wybitnego na deser nie jadłem już dawno. Czapki z głów.
No a u mnie dzisiaj do kaczki z pieca też był prawie mus, a konkretnie pure z buraczków. Też słodkie, dobre, ale nie żeby od razu na deser. Tylko do kaczki, na dokładkę. Polecam.
Metryczka:
Czas przygotowania: około 15 minut
Czas gotowania: około 30 – 40 minut (do miękkości, ale nie przesadnej)
Dla ilu osób: dla kilku
Ile ma kalorii: buraki mimo nazwy zdrowe są
Składniki na słodkie, delikatne pure z buraczków:
- 3 dość duże buraki
- łyżka masła
- łyżeczka soku z limonki
- 3 łyżki śmietany 12%
- 2 łyżeczki cukru
- świeżo mielony czarny pieprz
- sól
Przepis na buraczane pure:
Buraki ugotowałem. Po prostu w wodzie lekko posłodzonej gotowałem mniej więcej 40 minut. Kiedy ostygły obrałem i pokroiłem w plastry. Przełożyłem do miski i dodałem łyżkę masła. Wszystko dokładnie zmiksowałem na pure. Dodałem łyżeczkę soku z limonki i lekko podgrzałem. Dodałem 3 łyżki śmietany 12% i dokładnie wymieszałem. Na koniec przyprawiłem solą i pieprzem. Pure z buraków gotowe.
Smacznego 🙂
Zobacz podobne przepisy:
- Buraczki zasmażane na słodko
- Buraczki na słodko z piekarnika
- Buraki pieczone na słodko
- Ratatouille (ratatuj) bez pomidorów, a co?
- Zakwas na barszcz
- Puree z selera
- Puree z dyni
- Pieczonki, prażonki czyli maścipula