Co tu dużo pisać. Bigos to bigos. W sumie wszyscy wiedzą o co chodzi. No ale ten bigos to mnie trochę z nerwów naszedł. A jak mnie z nerwów bigos nachodzi to musi być dobry.
A z nerwów bo mam napięty okres, jeżdżę i nie mam czasu na gotowanki. To jak dzisiaj się zdarzyło mieć chwilę, to co? No bigos.
Mam też nadzieję, że to będzie jedyny bigos do końca roku, w sensie – nie chce więcej bigosów. Szczególnie poza kulinarnych. Nie wiem czy to rozumiecie, ale na pewno jeśli chodzi o kulinaria ten jest dobry.
Bardzo klasyczny, na smalcu, ale z drugiej strony z chudym mięsem (nawet kiełbasa taka była) i z grzybkami. Do tego podlany czerwony wytrawnym winem. Idealny od święta. Polecam!
Metryczka:
Czas przygotowania: 3 godziny
Dla ilu osób: dla 8 osób
Ile ma kalorii: a cholera wie
Składniki na typowo polskie danie z kiszonej kapusty:
- około 1,5 kg kiszonej kapusty
- 1 cebula
- 450 gram chudej szynki wieprzowej
- 120 gram kiełbasy wędzonej (ja miałem jakąś chłopską)
- 1/3 kostki smalcu
- 65 gram suszonych śliwek
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- pół szklanki suszonych borowików
- 6 liści laurowych
- szklanka wytrawnego czerwonego wina
- czarny pieprz (w ziarnach)
- sól
- mielona słodka czerwona papryka
- mielony czarny pieprz
- 6 ziaren ziela angielskiego
Przepis na polski, świąteczny bigos:
Będzie w punktach, bo dawno nie pisałem i muszę się skupić, a sprawa jest wagi państwowej. Ale nie martwcie się, na ten przepis przetargu nie będzie. A więc:
1. Suszone borowiki (niestety kupne w sklepie) wrzuciłem do szklanki i zalałem wrzątkiem. Przykryłem spodeczkiem i odstawiłem.
2. Kiszoną kapustę przełożyłem do durszlaka i przelałem zimną wodą, tak żeby nie była zbyt kwaśna (musicie próbować, jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, to tak żeby bigos nie wyszedł zbyt kwaśny). Następnie pokroiłem na desce drobno. Wrzuciłem do dużego garnka.
3. Do garnka z kapustą dodałem: liście laurowe, ziele angielskie, łyżkę soli, 1/5 smalcu, pokrojone w kostki suszone śliwki, czarnego pieprzu (w ziarnach). Zalałem wrzątkiem (do poziomu kapusty), przykryłem przykrywką i gotowałem (pod przykryciem).
4. Na patelni rozgrzałem pozostały smalec. Cebulę pokrojoną drobno i szynkę pokrojoną w kostkę podsmażyłem na smalcu. Przyprawiłem pieprzem mielonym, słodką papryką i solą. Smażyłem około 25 minut.
5. Kiedy kapusta się gotowała, a mięso smażyło – grzyby odcedziłem i pokroiłem w wąskie paski, a kiełbasę w drobną kostkę.
6. Do gotującej się kapusty dodałem mięso z cebulą, grzyby i kiełbasę. Wlałem szklankę wina czerwonego i dodałem 4 łyżki koncentratu pomidorowego.
7. Gotowałem na wolnym ogniu około 1 godziny pod przykryciem, a następnie 1 godziny bez przykrywki. Doprawiając do smaku solą i pieprzem.
UWAGA! w zasadzie po każdym punkcie powyższym, ale też co jakieś 5 minut, po prostu dobrze jest mieszać bigos.
Pyszny, świąteczny lub po prostu domowy bigos gotowy. Idealny do podania do obiadu lub sam z chlebem (najlepiej z masłem). Smacznego!
Oczywiście najlepiej smakuje 2 lub 3 raz odgrzewany 🙂
Zobacz podobne przepisy:
- Bigos z chorizo, rodzynkami i śliwkami
- Bigos staropolski z piekarnika – wegański (bez mięsa)
- Gołąbki de luxe
- Młoda kapusta z suszonymi pomidorami
- Gołąbki z kaszą
- Pieczonki, prażonki czyli maścipula
- Tatar z ligawy