To leczo, od leczo z żółtej papryki, różni się tym, że nie jest z żółtej papryki (tylko z czerwonej i zielonej) i wydaje mi się, że jest jeszcze prostsze od tamtego. Kompletny banał.
Jak to się u mnie często zdarza musiałem dokonać utylizacji zasobów lodówki, a że miałem aż 4 duże papryki, wybór był oczywisty. Raz ciach i miałem obiadokolację, a i na dzisiaj jeszcze zostało. Szybkie, proste, prymitywne danie, podkreślające miłość braterską pomiędzy narodami polskim i węgierskim. Czego chcieć więcej?
Jak już jestem przy przyjaźni polsko-węgierskiej, to pamiętam jak doprowadziła kiedyś do wrzucenia mnie w pełnym odzieniu (a przede wszystkim telefonem w kieszeni) do basenu. Na szczęście o czym już pisałem, nigdy będąc na Węgrzech nie jadłem tamtejszego leczo. Dzięki temu, nie wiążę tej historii bezpośrednio z daniem. W sumie to po co o niej pisałem? Hm. Nieważne, bo będzie wiersz (zapewniam Was, że po węgiersku się rymuje). Napisał go węgierski wieszcz narodowy Sándor Petőfi, zanim się urodził.
Balaton menni gyalog
Miután a pörkölt, ha te közé tartozik
Amikor neked, hogy az úticél
Egyen kezelt, Barátom!
Pewnie nie znacie węgierskiego, co? A leczo chce się jeść, no ładnie. Ok, tłumaczenie.
Przez Balaton stopą przejdziesz
Po gulaszu, jeśliś Węgier
Gdy zaś dotrzeć chcesz do celu
Zjadaj leczo, Przyjacielu!
Przepraszam za dzisiejszy wstępniak, ale mnie taki jeden z rana bardzo rozdrażnił i wena uciekła. Polecam leczo!
Metryczka:
Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania: około 1,5 godziny
Dla ilu osób: dla 4 osób
Ile to ma kalorii: ? zatkało mnie
Składniki na dwukolorowe leczo:
- 2 duże czerwone papryki
- 2 duże zielone papryki
- 2 średniej wielkości cebule
- laska (taka z 20 cm) kiełbasy wędzonej (dowolnej, byle za tłusta nie była)
- dwie łyżki oliwy z oliwek
- łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
- łyżka soli
- pół łyżeczki czerwonej ostrej mielonej papryki
- łyżeczka cukru
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
Przepis (obieramy, kroimy i gotujemy):
Wszystkie warzywa obrałem i pokroiłem. Cebulę dość drobno, a papryki w paski i kwadraty nie większe niż 2 x 3 centymetry. W średnim garnku rozgrzałem oliwę i podsmażyłem na niej cebulę dodając łyżeczkę cukru. Kiedy cebula była już miękka dorzuciłem paprykę zieloną, wymieszałem i dodałem paprykę czerwoną (w zasadzie to nie będę ściemniał, kiedy cebula się smażył dopiero kroiłem paprykę, najpierw zieloną, a kiedy ta się smażyła, dopiero czerwoną). Wymieszałem.
Następnie pokroiłem w drobną kostkę kiełbasę i dorzuciłem do warzyw. Wymieszałem, chwilę podsmażyłem i dodałem 3 łyżki koncentratu pomidorowego. Dokładnie wymieszałem, dodałem wszystkie przyprawy, znów wymieszałem i zalałem około dwoma szklankami wody. Wymieszałem.
Kiedy danie zaczęło się gotować zmniejszyłem „ogień” (u mnie w skali 1 – 10 z 6 do 3) i gotowałem około 1,5 godziny co jakiś czas mieszając. Danie gotowe. Podaje z ciemnym pieczywem z masłem. Smacznego!
Zobacz podobne przepisy:
- Makaron z chorizo i szpinakiem
- Leczo prawie węgierskie (z żółtej papryki)
- Chili con carne
- Pęczak z warzywami i kolendrą
- Zupa gulaszowa
- Sajgonki z mięsem
- Sałatka z rukoli z pumperniklem
- Sałata z kurczakiem grillowanym na ostro