Spędzam kilka dni na Południu, więc w tym czasie mieszkam u rodziców. Odkąd prowadzę stronę z przepisami, a w zasadzie od kiedy opublikowałem przepis na sernik czeladzki, to mój tata jest jego największym miłośnikiem. W tym czasie byłem u rodziców z dwa, trzy razy i za każdym czeka na mnie kilogram sera i na dzień dobry „ale zrobisz sernik?”.
Więc od dzisiejszego poranka było: robienie naleśników (pan cake), na życzenie Ninki, przygotowanie sernika, na życzenie taty, a mama uznała, że na obiad mógłbym zrobić tartę. W zasadzie do 13 kiedy wstawiłem tartę do piekarnika (wstałem dość późno), spędziłem cały czas w kuchni. Szkoda, że nie miałem batonów energetycznych, bo faktycznie czułem się jakbym zrobił kilka tur cross fitów (cokolwiek to jest).
Pomyślałem sobie, że zrobię inną niż ostatnią (tę z brokułami), a że jak przyjechałem mama powiedziała mi, że tata trafił na jakąś promocję suszonych pomidorów i kupił kilkanaście słoików, no to samo przyszło. Co z suszonych pomidorów? W zasadzie początkowo miała być bardzo podobna do tej z brokułami, a jedyną różnicą miały być pomidory zamiast brokuła. Ale zobaczyłem gruszki, spróbowałem i uznałem, że one i taki twardszy ser pleśniowy (użyłem błękitnego lazura) idealnie dopełnią smak.
Przyznam, że trochę się bałem tego połączenia i jak tylko tarta wyjechała z piekarnika, wziąłem się za próbowanie, żeby nie było wtopy przed rodzicami. Przyznam też, że byłem zaskoczony. Myślę, że jest nawet lepsza od tarty z brokułami. Oczywiście znów to milion kalorii i potężna wywrotka wyrzutów sumienia. Jednak naprawdę warto. Polecam zdecydowanie. Szczególnie, że przygotowanie wcale nie jest jakieś karkołomne. Raczej też nie polecam zastępowania ciasta gotowcem (w postaci np. francuskiego ze sklepu). Ja tym razem zdecydowałem się przygotować ciasto z wyższymi bokami niż ostatnio (stąd więcej składników na ciasto), więc taki przepis podaje. Na taką wysoką tartę jest też idealna ilość składników farszu.
Metryczka:
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Temperatura pieczenia: 190 stopni Celsjusza
Dla ilu osób: dla 4 osób
Ile to ma kalorii: nie psujcie sobie humoru odpowiedzią, sprawdźcie lepiej jakie to jest pyszne
Składniki na wytrawną tartę z gruszkami:
Składniki na ciasto
- 200 gram masła
- półtorej szklanki mąki pszennej
- 4 – 5 łyżek zimnej wody
Składniki na farsz:
- 2 średniej wielkości słodkie gruszki
- słoik suszonych pomidorów w oliwie (300 gram z zalewą)
- 3 jaja kurze
- 250 mililitrów śmietany 18%
- 6 plastrów chudej szynki wędzonej
- por (ta część jasno zielona, kawałek około 8 centymetrów)
- 180 gram sera błękitny lazur
- 4 średnie szalotki
- łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
- łyżeczka tymianku
- łyżeczka lubczyku
- łyżeczka soli
Przepis (gwarantuje, że warto):
Zacząłem od przygotowania ciasta. Pół szklanki mąki wsypałem do miski, następnie dodałem połowę kostki zimnego, pociętego na wąskie paski masła. Następnie dosypałem drugą połowę szklanki mąki i resztę masła. Dokładnie wymieszałem łychą i zacząłem wyrabiać rękoma. Dolałem 5 łyżek wody i dosypałem jeszcze pół szklanki mąki. Ciasto dokładnie wyrobiłem i przełożyłem do foliowego woreczka. Tak przygotowane ciasto, włożyłem do lodówki (akurat wstawiałem sernik czeladzki do piekarnika, który piecze się godzinę, więc miałem czas, w innym przypadku wrzuciłbym ciasto na 20 minut do zamrażalnika).
Na patelni usmażyłem pokrojoną w okręgi cebulę szalotkę i drobno pokrojoną chudą wędzoną szynkę. Dosłownie kilka minut, tak żeby szalotka się zeszkliła i zdążyła wymienić aromat z szynką. Do dość wysokiej miski (farszu trochę będzie, lepiej żeby przy mieszaniu się nie wylewał) wrzuciłem pokrojonego drobno pora, cały słoik suszonych pomidorów (które kroję na 1 centymetrowe paski, robię to na papierowym ręczniku, żeby odsączyć oliwę), dodałem usmażoną szalotkę i szynkę. Dodałem trzy kurze jaja i przyprawy i dokładnie wymieszałem.
Gruszki obrałem ze skórki i pokroiłem w drobną kostkę. Dodałem do farszu. Wymieszałem i dodałem śmietanę (250 mililitrów, czyli małe opakowanie). Ser pokroiłem w kostkę 1 na 1 centymetr. Dodałem do farszu i znów dokładnie wymieszałem. Farsz gotowy.
Ciasto wyciągnąłem z lodówki i rozwałkowałem tak, żeby miało większą średnicę niż moja okrągła forma na ciasto (taka z wysokimi bokami). Następnie wyciąłem okrąg dokładnie o średnicy jak dno mojej formy i włożyłem na jej dno. Z reszty ciasta wykleiłem wysokie boki. Ciasto w formie wstawiłem na 10 minut do zamrażalki.
Po 10 minutach ciasto wyciągnąłem z zamrażalnika i wylałem na nie dokładnie wymieszany farsz. Piekłem w rozgrzanym do 190 stopni Celsjusza piekarniku przez 50 minut. Gotowe. Smacznego!
Zobacz podobne przepisy:
- Tarta z brokułami i serem pleśniowym (bez wydziwiania)
- Pecan Pie bez pekanów
- Tarta ze spodem oreo z jabłkami i cynamonem
- Tarta cytrynowa z borówkami
- Tarta czekoladowa z truskawkami (bez pieczenia)