Wczoraj była kacza pierś z sosem dość egzotycznym, a dzisiaj prawie takie samo danie, ale chociaż też z domowymi gnocchi, jednak w sosie bardzo rodzimym, mocno aromatycznym, dość ciężkim, kalorycznym, ale o niewybrednych walorach smakowych. Bez specjalnego rozpisywania się dzisiaj, bo z lekka padam, przedstawiam:
pierś z kaczki w sosie z borowików
Dodam jedynie, że wybitnie prosta. Sos, być może prymitywny aż nader. Skonstruowany przy pomocy kostki bulionowej, ale z prawdziwymi suszonymi borowikami (nie liczcie, że zbierałem, stety kupnymi), sporą ilością śmietany i podkreślającą smak świeżą zieloną pietruszką. Polecam.
Metryczka:
Czas przygotowania: 40 minut
Dla ilu osób: zależy ile zrobisz piersi z kaczek (sos starczy na 2 – 4 porcje)
Ile ma kalorii: kilo kwalorii
Składniki na kaczkę z sosem grzybowym:
- 1 pierś z kaczki (ze skórą)
- 5 suszonych borowików
- 4 łyżki 18% gęstej śmietany (ja użyłem Zott)
- 1 kostka (bulion) rosół wołowy
- 1 szalotka
- świeża zielona pietruszka (jedna większa gałązka)
- czarny mielony pieprz
- sól
- świeżo mielony kolorowy pieprz
- gnocchi (jako dodatek, możesz zrobić domowe wg przepisu na gnocchi)
Przepis na pyszną pierś z kaczki:
1. Przygotowanie sosu z borowików:
a) Do rondelka wrzuciłem kostkę rosołową wołową i zalałem 2/3 szklanki wrzącej wody. Wymieszałem, tak żeby się dobrze rozpuściła.
b) Dodałem 5 sporych kawałków suszonych borowików i gotowałem na średnim ogniu około 10 minut.
c) Po 10 minutach, kiedy grzyby zrobiły się już miękkie, do szklanki z 4 łyżkami śmietany dodałem kilka łyżek gotującego się bulionu z grzybami i wymieszałem. Wszystko wlałem do garnka z bulionem i grzybami i dokładnie wymieszałem.
d) Pod rondelkiem zmniejszyłem ogień tak, żeby sos lekko tylko bulgotał.
e) Szalotkę i świeżą zieloną pietruszkę drobno pokroiłem i dodałem do sosu. Przyprawiłem czarnym mielonym pieprzem.
f) gotowałem na niewielkim ogniu, nie dłużej niż 20 minut, tak żeby sos odparował i się zagęścił. Po tym czasie sos z borowików jest gotowy.
g) Jednak w związku z tym, że ja miałem gnocchi z dnia poprzedniego, wrzuciłem je około 6 minut przed końcem gotowania sosu, żeby się podgrzały.
2. Przygotowanie kaczki (na grillu elektrycznym, jeśli chcesz przygotować na patelni, zobacz ten przepis na pierś z kaczki):
a) Wymyłem pierś z kaczki, osuszyłem i przyprawiłem z dwóch stron solą i czarnym świeżo mielonym pieprzem. Skórę ostrym nożem naciąłem w kratkę.
b) Grilla rozgrzałem na największą moc i położyłem pierś z kaczki stroną skóry (kaczkę zacząłem przygotowywać tak 12 minut po rozpoczęciu przygotowania sosu).
c) Po 8 minutach przewróciłem na drugą stronę i grillowałem 6 minut. Przewróciłem znowu na stronę ze skórą i jeszcze smażyłem 2 minuty.
d) Pierś ściągnąłem z grilla i zawinąłem w folię aluminiową na 10 minut.
e) Po 10 minutach wrzuciłem jeszcze stroną skóry na 3 minuty na grilla.
f) Po 3 minutach zdjąłem z grilla, wyciąłem skórę (tak niestety, kto chce mieć bardziej tłuste danie może zostawić) i pociąłem pierś na grube plastry. Kaczka gotowa.
Kaczkę podałem z gnocchi z sosem borowikowym (w związku z tym, że moje były podgrzewane w sosie, były nim przyjemnie przesiąknięte). Polałem ją pozostałym sosem. Danie jest wyborne. Smacznego!
Zobacz podobne przepisy:
- Smażona pierś kaczki w sosie z cytrusów
- Polędwiczka wieprzowa w sosie z borowików
- Kaczka stir-fry
- Piersi kacze długo pieczone
- Udka kaczki z figami
- Makaron funghi
- Kaczka w jabłkach i suszonych morelach podana z patelni
- Pierś kacza smarowita