Pieczony królik

Jak się dostało dwa króliki, o czym pisałem już przy okazji przepisu na pasztet z królika, to nie można zatrzymać się na jednym daniu, prawda? Dlatego rodzice przygotowali również królika pieczonego. Danie wyjątkowo ciekawe. Nawet Ninka zjadła, myśląc, że to kurczak. Ja z kolei myślę, że gdyby się dowiedziała, że to królik to w życiu by go nie zjadła. A tak comber ładnie odcięty od kości, potraktowała jak pierś z kurczaka.

Natomiast ja muszę przyznać, że najlepszą częścią królika według mnie są skoki. To w ogóle ciekawe, bo zanim spisywałem od rodziców ten przepis, to w zasadzie królik miał dla mnie cztery łapy. Tymczasem, tak wiem, pewnie uczono mnie tego w szkole, ale jednak dość dawno temu, królik nie ma czterech łap. Ma skoki. Co najmniej dwa skoki.

Pewnie dlatego pieczony królik jest zdecydowanie polskim małysz, tfu…, daniem. Polecam!

Metryczka:

Czas przygotowania: 20 minut

Czas marynowania: 1 doba

Czas pieczenia: 2 godziny i 10 minut

Temperatura pieczenia: 200 stopni Celsjusza

Dla ilu osób: tak na 4 osoby starczy, na święta zróbcie co najmniej dwa króliki, poza tym to było robione z takiej domowej hodowli, więc zdecydowanie sztuka była większa niż ze sklepu. Taki królik sklepowy, to maks na 3 osoby.

Ile ma kalorii: ma, ale od razu po nich chce się cross ćwiczyć na skokach. więc wszystkie kalorie, od razu wyskaczecie

Składniki świąteczne danie:

  • 1 królik (łapy, skoki, comber)
  • 10 dkg słoniny wieprzowej
  • 4 średniej wielkości marchewki
  • 1 średniej wielkości seler
  • pół butelki białego wytrawnego wina
  • pół szklanki oliwy z oliwek
  • 4 ząbki czosnku
  • sól
  • czarny mielony pieprz
  • suszone zioła prowansalskie
  • suszony lubczyk
  • suszony tymianek 

Przepis na królika pieczonego:

Królika umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić na kawałki (osobno łapy, comber i skoki).

Z ziół i oliwy (nie całej) przygotować marynatę (wymieszać po łyżce ziół, i po łyżeczce pieprzu oraz soli, drobno pokrojoną słoninę z 3/4 szklanki oliwy). Natrzeć nią części królika i wstawić w brytfance przykrytej aluminiową folią do lodówki na jedną dobę.

Po dobie wyciągamy brytfankę z lodówki i polewamy królika resztą oliwy. Dodajemy marchewki i selera pokrojonego w grube kawałki.

Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza i wstawiamy królika w brytfance przykrytego folią aluminiową albo pokrywką. Pieczemy przez 15 minut, a potem wyciągamy brytfankę i przewracamy królika na drugą stronę. Wstawiamy znów do piekarnika, wlewamy pół szklanki wina i pieczemy przez godzinę.

Po godzinie dolewamy białego wytrawnego wina, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni Celsjusza i smażymy jeszcze około godziny. Gdyby królik za bardzo wysechł, możemy polać winem lub po prostu wodą.

Pieczony królik gotowy. Smacznego!

baner_eboka

 pieczony-krolik

pieczony-kroliczek

pieczona-lapa-krolika

mieso-z-krolika

krolik-z-piekarniku

krolik-z-piekarnika

krolik-pieczony-z-marchewka

Zobacz podobne przepisy:

Komentarze

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273